There are 0.109 moles of NaCl in one tablespoon of salt. This is found by dividing the number of grams you have by the molecular weight.
Answer:
Doping with galium or indium will yield a p-type semiconductor while doping with arsenic, antimony or phosphorus will yield an n-type semiconductor.
Explanation:
Doping refers to improving the conductivity of a semiconductor by addition of impurities. A trivalent impurity leads to p-type semiconductor while a pentavalent impurity leads to an n-type semiconductor.
1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
<span>The molar mass of the compound is 122 g. </span>
<span>Density is a value for
mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a
physical property of a substance that represents the mass of that substance per
unit volume. We calculate as follows:
PV = nRT
PV = mRT/ Molar mass
m/V = P(molar mass)/RT
Density = P(molar mass)/RT
Density = 2.0 ( 30.97 ) / 0.08206 ( 20 + 273.15) = 2.57 g/L <----First option</span>