Answer:
Approximately 0.36 grams, because copper (II) chloride acts as a limiting reactant.
Explanation:
- It is a stichiometry problem.
- We should write the balance equation of the mentioned chemical reaction:
<em>2Al + 3CuCl₂ → 3Cu + 2AlCl₃.</em>
- It is clear that 2.0 moles of Al foil reacts with 3.0 moles of CuCl₂ to produce 3.0 moles of Cu metal and 2.0 moles of AlCl₃.
- Also, we need to calculate the number of moles of the reported masses of Al foil (0.50 g) and CuCl₂ (0.75 g) using the relation:
<em>n = mass / molar mass</em>
- The no. of moles of Al foil = mass / atomic mass = (0.50 g) / (26.98 g/mol) = 0.0185 mol.
- The no. of moles of CuCl₂ = mass / molar mass = (0.75 g) / (134.45 g/mol) = 5.578 x 10⁻³ mol.
- <em>From the stichiometry Al foil reacts with CuCl₂ with a ratio of 2:3.</em>
∴ 3.85 x 10⁻³ mol of Al foil reacts completely with 5.578 x 10⁻³ mol of CuCl₂ with <em>(2:3)</em> ratio and CuCl₂ is the limiting reactant while Al foil is in excess.
- From the stichiometry 3.0 moles of CuCl₂ will produce the same no. of moles of copper metal (3.0 moles).
- So, this reaction will produce 5.578 x 10⁻³ mol of copper metal.
- Finally, we can calculate the mass of copper produced using:
mass of Cu = no. of moles x Atomic mass of Cu = (5.578 x 10⁻³ mol)(63.546 g/mol) = 0.354459 g ≅ 0.36 g.
- <u><em>So, the answer is:</em></u>
<em>Approximately 0.36 grams, because copper (II) chloride acts as a limiting reactant.</em>
Answer:
-3.7771 × 10² kJ/mol
Explanation:
Let's consider the following equation.
3 Mg(s) + 2 Al³⁺(aq) ⇌ 3 Mg²⁺(aq) + 2 Al(s)
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ∑np . ΔG°f(p) - ∑nr . ΔG°f(r)
where,
n: moles
ΔG°f(): standard Gibbs free energy of formation
p: products
r: reactants
ΔG° = 3 mol × ΔG°f(Mg²⁺(aq)) + 2 mol × ΔG°f(Al(s)) - 3 mol × ΔG°f(Mg(s)) - 2 mol × ΔG°f(Al³⁺(aq))
ΔG° = 3 mol × (-456.35 kJ/mol) + 2 mol × 0 kJ/mol - 3 mol × 0 kJ/mol - 2 mol × (-495.67 kJ/mol)
ΔG° = -377.71 kJ = -3.7771 × 10² kJ
This is the standard Gibbs free energy per mole of reaction.
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
Answer is: 6.022·10²² molecules of glucose.
c(glucose) = 100 mM.
c(glucose) = 100 · 10⁻³ mol/L.
c(glucose) = 0.1 mol/L; concentration of glucose solution.
V(glucose) = 1 L; volume of glucose solution.
n(glucose) = c(glucose) · V(glucose).
n(glucose) = 0.1 mol/L · 1 L.
n(glucose) = 0.1 mol; amount of substance.
N(glucose) = n(glucose) · Na (Avogadro constant).
N(glucose) = 0.1 mol · 6.022·10²³ 1/mol.
N(glucose) = 6.022·10²².
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.