The correct option should be ultrasound technology (option B) because it is related to sonographers or ultrasound technicians. they are most likely with while pregnancy but they have plenty of uses, such as evaluating and diagnosis, many medical treatment for elderly patients.
The element is Am and since you lose e- there must be a postive charge. Am+6 is the symbol
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>
While I am not the brainliest I can certainly answer.
This was a chemical change because the chemical components were changed, a big giveaway to this was the fizzing, however the temperature rising was also another giveaway.