Answer: 6.162g of Ag2SO4 could be formed
Explanation:
Given;
0.255 moles of AgNO3
0.155 moles of H2SO4
Balanced equation will be given as;
2AgNO3(aq) + H2SO4(aq) -> Ag2SO4(s) + 2HNO3(aq)
Seeing that 2 moles of AgNO3 is required to react with 1 moles of H2SO4 to produce 1 mole of Ag2SO4,
Therefore the number of moles of Ag2SO4 produced is given by,
n(Ag2SO4) = 0.255 mol of AgNO3 ×
[0.155mol H2SO4 ÷ 2 mol AgNO3] x
[ 1 mol Ag2SO4 ÷ 1 mol H2SO4]
= 0.0198 mol of Ag2SO4.
mass = no of moles x molar mass
From literature, molar mass of Ag2SO4 = 311.799g/mol.
Thus,
Mass = 0.0198 x 311.799
= 6.162g
Therefore, 6.162g of Ag2SO4 could be formed
The fourth option is correct. Energy is transferred from the fire to the pot, and then to the water, and then to the peas.
The correct option is C.
A Lewis dot diagram is a representation of the valence electron of an atom, which uses dot around the symbol of the atom. Chlorine has seven electrons in its outermost shell, these seven electrons are arranged in form of dot around the atom of chlorine. If you count the number of dot given in option C, you will notice that they are seven.
Answer:
C. effusion because there is a movement of a gas through a small opening into a larger volume
Explanation:
Effusion makes fluid/gas molecules move to the container with less pressure or larger volume. In diffusion, the movement should work two ways even though one side might receive more. But in effusion, the movement is rather one way.
This case shows how effusion work because its not the concentration that makes the balls moving to the bottom part of the container. No ball moving from bottom container to top either.