The correct reaction equation is:

Answer:
b) 1 mole of water is produced for every mole of carbon dioxide produced.
Explanation: <u>CONVERT EVERYTHING TO MOLES OR VOLUME, THEN COMPARE IT WITH THE COMPOUND'S STOICHIOMETRY IN CHEMICAL EQUATION.</u>
a) <u>22.4 L of
gas</u> is produced only when <u>
L of
</u> is reacted with 22.4 L of
. So it is wrong.
b) Since in the chemical equation the stoichiometric coefficient of
and
are same so the number of moles or volume of each of them will be same whatever the amount of reactants taken. <u>Therefore it is correct option.</u>
c)
molecules is equal 1 mole of
if produced then 3 moles of
is required, which is not given in the option. So it is wrong.
d) 54 g of water or 3 moles of
(<em>Molecular Weight of water is 18 g</em>) is produced when 3 moles of
is used but in this option only one mole of
is given. So it is wrong.
Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol
Answer:
The mass of water = 219.1 grams
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of aluminium = 32.5 grams
specific heat capacity aluminium = 0.921 J/g°C
Temperature = 82.4 °C
Temperature of water = 22.3 °C
The final temperature = 24.2 °C
Step 2: Calculate the mass of water
Heat lost = heat gained
Qlost = -Qgained
Qaluminium = -Qwater
Q = m*c*ΔT
m(aluminium)*c(aluminium)*ΔT(aluminium) = -m(water)*c(water)*ΔT(water)
⇒with m(aluminium) = the mass of aluminium = 32.5 grams
⇒with c(aluminium) = the specific heat of aluminium = 0.921 J/g°C
⇒with ΔT(aluminium) = the change of temperature of aluminium = 24.2 °C - 82.4 °C = -58.2 °C
⇒with m(water) = the mass of water = TO BE DETERMINED
⇒with c(water) = 4.184 J/g°C
⇒with ΔT(water) = the change of temperature of water = 24.2 °C - 22.3 °C = 1.9 °C
32.5 * 0.921 * -58.2 = -m * 4.184 * 1.9
-1742.1 = -7.95m
m = 219.1 grams
The mass of water = 219.1 grams
First step is to determine the valency of each of x and CaCO3 from the given compounds:
1- As for Li2CO3: we can deduce that the valency of lithium is one while that of CO3 is two
2- As for XCl3: we can deduce that the valency of chlorine is one while that of X is three
Second step is to write the required compound:
X : CO3 (elements involved)
3 : 2 (write the valency of each)
Then write the positive ion (X) followed by the valency of the negative ion (2) and then the negative ion (CO3) followed by the valency of the positive ion (3).
The final x carbonate is written as: X2(CO3)3
Explanation:
to find POH u need PH first
so ph=-log(h3o)
so
