The number in isotope platinum-194 stands for the <em>total </em>amount of protons and neutrons. In other words, this is the mass. =)
It’s the BOA not the dog or kangaroo
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
<u>Answer:</u> The energy of the complex is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the energy of the complex, we use the equation given by Planck which is:

where,
= Wavelength of the complex =
(Conversion factor:
)
h = Planck's constant = 
c = speed of light = 
= Avogadro's number = 
= energy of the complex
Putting values in above equation, we get:

Conversion factor used: 1 kJ = 1000 J
Hence, the energy of the complex is 
In nature, boron is monoatomic. Therefore, its formula is B.
On the other hand, fluorine is diatomic. Therefore, its formula is F2
Now, the basic unbalanced equation is:
B + F2 .........> BF3
Now, we need to balance this equation. As you can see, we have two fluorine moles entering the reaction and 3 formed in the products.
Balancing the equation, we will reach the following balanced reaction:
2B + 3F2 .......> 2BF3