Usually concentrations are expressed as molarity, or moles of solute per liter solution. First, convert the mass of bromide ion to moles. The molar mass of bromine is 79.904 g/mol.
Moles of bromine = 65 mg * 1 g/1000 mg * 1 mol/79.904 g = 8.135×10⁻⁴ moles
Next, convert the mass of seawater to volume using the density.
Volume of seawater = 1 kg * 1 m³/ 1,025 kg * 1000 L/1 m³ = 0.976 L
Thus,
Molarity = 8.135×10⁻⁴ moles/0.976 L = 8.335×10⁻⁴ M
Answer:
relative rate of diffusion is 1.05
Explanation:
According to Graham's law of difussion:
Rate of diffusion is inversely proportional to the square root of molecular weight of a molecule.
For two given molecules:

The given molecules are
Water = 18.01
Heavy water =20.03
Thus the relative rate of diffusion will be:

There are 9 square meters in one square yard so divide 27.99 by 9
27.99/9=3.11
one square meter is $3.11
I hope I've helped!
Anna lives in a city that is part of the tropical climate types. It has a constantly warm weather, and thus higher humidity, and according to the annual rainfall, it is most probably a rainfall that appears seasonally, not throughout the whole year.
Tim, on the other hand, lives in a city that is part of the dry climate types. It is most probably a place that is deep into the mainland, like the cold deserts of Central Asia, where the temperatures in the summer are high, and in winter are very low. Because of the distance from the sea, the rainfall doesn't reach this places, so they are very dry, and only have symbolic amount of annual rainfall.