<span>Density is a value for
mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a
physical property of a substance that represents the mass of that substance per
unit volume. We calculate as follows:
PV = nRT
PV = mRT/ Molar mass
m/V = P(molar mass)/RT
Density = P(molar mass)/RT
Density = 2.0 ( 30.97 ) / 0.08206 ( 20 + 273.15) = 2.57 g/L <----First option</span>
11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
Answer:
1. electrons
2. From "Y" to "X"
Explanation:
1. Electrons move between the rod since the electrons are the only charge carriers which are free to move.
2. The particles move from from "Y" to "X" since the electrons are the only charge carriers which are free to move. The positive charge on rod x is due to a deficit of electrons while the negative charge on rod Y is due to the excess of electrons. When the rods come together, the electrons move from "Y" to "X" since the electrons are the only charge carriers which are free to move.
Answer:
6.63
Explanation:
From the relationship;
pH = pKw/2
Pkw = 13.26
Then it follows that;
pH = 6.63
Hence if. pKw = 13.26, the pH = 6.63
Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb