Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer:
The H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
(Option C)
Explanation:
Given;
concentration of HA,
= 6.0mol/dm³
volume of HA,
= 25.0cm³, = 0.025dm³
Concentration of HB,
= 3.0mol/dm³
volume of HB,
= 45.0cm³ = 0.045dm³
To determine the H+ (aq) concentration in mol/dm³ in the resulting solution, we apply concentration formula;

where;
is initial concentration
is initial volume
is final concentration of the solution
is final volume of the solution

Therefore, the H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
Usually concentrations are expressed as molarity, or moles of solute per liter solution. First, convert the mass of bromide ion to moles. The molar mass of bromine is 79.904 g/mol.
Moles of bromine = 65 mg * 1 g/1000 mg * 1 mol/79.904 g = 8.135×10⁻⁴ moles
Next, convert the mass of seawater to volume using the density.
Volume of seawater = 1 kg * 1 m³/ 1,025 kg * 1000 L/1 m³ = 0.976 L
Thus,
Molarity = 8.135×10⁻⁴ moles/0.976 L = 8.335×10⁻⁴ M
The answer is 34.1 mL.
Solution:
Assuming ideal behavior of gases, we can use the universal gas law equation
P1V1/T1 = P2V2/T2
The terms with subscripts of one represent the given initial values while for terms with subscripts of two represent the standard states which is the final condition.
At STP, P2 is 760.0torr and T2 is 0°C or 273.15K. Substituting the values to the ideal gas expression, we can now calculate for the volume V2 of the gas at STP:
(800.0torr * 34.2mL) / 288.15K = (760.0torr * V2) / 273.15K
V2 = (800.0torr * 34.2mL * 273.15K) / (288.15K * 760.0torr)
V2 = 34.1 mL
<u>Answer:</u> The electronic configuration of the elements are written below.
<u>Explanation:</u>
Electronic configuration is defined as the representation of electrons around the nucleus of an atom.
Number of electrons in an atom is determined by the atomic number of that atom.
For the given options:
- <u>Option a:</u> Carbon (C)
Carbon is the 6th element of the periodic table. The number of electrons in carbon atom are 6.
The electronic configuration of carbon is 
- <u>Option b:</u> Phosphorus (P)
Phosphorus is the 15th element of the periodic table. The number of electrons in phosphorus atom are 15.
The electronic configuration of phosphorus is 
- <u>Option c:</u> Vanadium (V)
Vanadium is the 23rd element of the periodic table. The number of electrons in vanadium atom are 23.
The electronic configuration of vanadium is 
- <u>Option d:</u> Antimony (Sb)
Antimony is the 51st element of the periodic table. The number of electrons in antimony atom are 51.
The electronic configuration of antimony is 
- <u>Option e:</u> Samarium (Sm)
Samarium is the 62nd element of the periodic table. The number of electrons in samarium atom are 62.
The electronic configuration of samarium is 
Hence, the electronic configuration of the elements are written above.