Found the choices. Pls see attachment.
The statements that explains this phenomenon are:
1) DNA contains adenine as one of its nitrogenous bases.
2) DNA has a double-stranded structure that ensures an accurate mechanism of duplication.
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
Answer:
3.24 × 10^5 J/mol
Explanation:
The activation energy of this reaction can be calculated using the equation:
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
Where; Ea = the activation energy (J/mol)
R = the ideal gas constant = 8.3145 J/Kmol
T1 and T2 = absolute temperatures (K)
k1 and k2 = the reaction rate constants at respective temperature
First, we need to convert the temperatures in °C to K
T(K) = T(°C) + 273.15
T1 = 325°C + 273.15
T1 = 598.15K
T2 = 407°C + 273.15
T2 = 680.15K
Since, k1= 8.58 x 10-9 L/mol, k2= 2.16 x 10-5 L/mol, R= 8.3145 J/Kmol, we can now find Ea
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
ln(2.16 x 10-5/8.58 x 10-9) = Ea/8.3145 × (1/598.15 - 1/680.15)
ln(2517.4) = Ea/8.3145 × 2.01 × 10^-4
7.831 = Ea(2.417 × 10^-5)
Ea = 3.24 × 10^5 J/mol