The source of these two nitrogen atoms are ammonia (NH₃) from <span>nitrogen compounds (mostly metabolism of amino acids) through which excess nitrogen is eliminated from organisms. This process is called urea cycle, which extracted </span>nitrogenous wastes.
The liver<span> forms it by combining two </span>ammonia<span> molecules</span><span> with a </span>carbon dioxide<span> </span><span>molecule.</span><span />
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
The balanced chemical equation that represents the reaction is as follows:
<span>SrBr2(aq) + 2AgNO3(aq) → Sr(NO3)2(aq) + 2AgBr(s)
</span>
From the periodic table:
mass of silver = 108 grams
mass of bromine = 80 grams
molar mass of silver bromide = 108 + 80 = 188 grams
number of moles = mass / molar mass
number of moles of produced precipitate = 3.491/188 = 0.018 moles
From the balanced equation:
1 mole of strontium bromide produces 2 moles of silver bromide. Therefore, to calculate the number of moles of <span>strontium bromide that produces 0.018 moles of silver bromide, you will just do a cross multiplication as follows:
amount of </span><span>strontium bromide = (0.018x1) / 2 = 9.28 x 10^-3 moles</span>
Is there some kind of diagram? how is your finger pushing the coin, and where? It may be:
1)friction against a surface
2)push from the finger
3)gravity
4)air resistance behind the coin