Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
24 minus 8 is 16
5 times 60 is 300
300 times 16 is 4800.
She winks 4800 times a day
Answer:
See the explanation
Explanation:
1) The Lewis structure for
has a central Carbon<em> </em>atom attached to Oxygen atoms.
In the
we will have a structure: O=C=O the <u>central atom</u> "carbon" we will have <u>2 sigma bonds and 2 pi bonds</u>, therefore, we have an <u>Sp hybridization</u>. For O we have <u>1 pi and 1 sigma bond</u>, therefore, we have an <u>Sp2 hybridization</u>.
2) These atoms are held together by <u>double bonds.</u>
<u></u>
Again in the structure of
: O=C=O we only have double bonds.
3. Carbon dioxide has a Carbon dioxide has a <u>Linear</u> electron geometry.
Due to the double bonds we have to have a linear structure because in this geometry the atoms will be further apart from each other.
4. The carbon atom is <u>Sp</u> hybridized.
We will have for carbon 2 pi bonds, so we will have an <u>Sp</u> hybridization.
5. Carbon dioxide has two Carbon dioxide has two C(p) - O(p) π bonds and two C(sp) - O(Sp2) σ bonds.
(See figures)
Figure 1: Carbon hybridization
Figure 2: Oxygen hybridization
c. A full s subshell is able to shield a newly filled p subshell from the nucleus, making the first electron in a p subshell easy to remove.
Explanation:
From the given options, a full s-sublevel is able to shield a newly filled p-subshell from the nucleus thereby making the first electron in a p-subshell easy to remove is correct.
What is ionization energy?
Ionization energy is a measure of the readiness of an atom to lose an electron.
First ionization energy is the energy required to remove the most loosely held electron in the gas phase.
The size of an atom/element depends on the number of electrons it contains. The more the electrons, the larger its size.
- The larger an atom becomes the lesser the ionization energy needed to remove the first electron from its outermost shell.
Electron - electron repulsion occurs when two electrons in the same sub-level repels one another.
Shielding effect is the ability of the inner electrons to protect the outer electrons from the pull of the nuclear charge.
In option C, a s-subshell has a greater shielding effect than the p,d and f sub-shell in that order.
A newly introduced electron in the p-sublevel will be loosely held and easier to remove.
Learn more:
First ionization energy brainly.com/question/2153804
#learnwithBrainly
Answer:
Paired = 12
Unpaired = 0
Explanation:
Magnesium is alkaline earth metal.
It is present in second group.
Its atomic number is 12 and atomic mass 24 amu.
Electronic configuration:
Mg₁₂ = 1s² 2s² 2p⁶ 3s²
It can seen from electronic configuration that all electrons are paired because s subshell have one orbital and it can accomodate two electrons. Each s subshells in magnesium have two electrons so these are filled and have paired electrons. While p subshell have three orbitals and can accomodate six electrons two by each orbital with opposite spin thus 2p is also filled and have paired electrons.