The correct answer is 1. Lose electrons and become positive ions.
I hope my answer was beneficial to you! c:
potential energy with the heat given to the food
Problem One
You will use both m * c * deltaT and H = m * heat of fusion.
Givens
m = 12.4 grams
c = 0.1291
t1 = 26oC
t2 = 1204
heat of fusion (H_f) = 63.5 J/grams.
Equation
H = m * c * deltaT + m * H_f
Solution
H = 12.4 * 0.1291 * (1063 - 26) + 12.4 * 63.5
H = 1660.1 + 787.4
H = 2447.5 or 2447.47 is the exact answer. I have to leave the rounding to you. I have no idea where to round it although I suspect 2450 would be right for 3 sig digs.
Problem Two
Formula and Givens
t1 = 14.5
t2 = 50.0
E = 5680
c = 4.186
m = ??
E = m c * deltaT
Solution
5680 = m * 4.186 * (50 - 14.5)
5680 = m * 4.186 * (35.5)
5680 = m * 148.603 * m
m = 5680 / 148.603
m = 38.22 grams That isn't very much. Be very sure you are working in joules. You'd leave that many grams in the kettle after drying it thoroughly.
m = 38.2 to 3 sig digs.
Answer:
(A) The work done by the system is -101.325J
(B) The workdone by the system is -90.75J
Explanation:
(A) Workdone = -PΔV
Given that A = 100cm2 = 0.01m2
distance d = 10cm = 0.1m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.01 ×0.1
ΔV = 0.001m3
P= external pressure = 1atm = 101325Pa
Workdone = -0.001 × 101325
W= - 101.325Pa m3
1Pam3 = 1J
Therefore W = - 101.325J
The work done on the system is -101.325J
(B) Workdone = -PΔV
Given that A = 50cm2 = 0.005m2
distance d = 15cm = 0.15m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.005×0.15
ΔV = 0.00075m3
P=121kPa = 121000Pa
W= - 121000 × 0.00075
W= -90.75Pa m3
1Pam3 = 1J
W = - 90.75J
The woekdone by the system is -90.75J
A 0.200 M of K2SO4 solution is produced by diluting 20.0 mL of 5.00 M K2SO4 solution to 500.0 mL.
<u>Explanation</u>:
- When dealing with dilution we will use the following equation:
M1 V1 = M2 V2
where,
M1 = initial concentration
V1 = initial volume
M2 = final concentration
V2 = final volume
- By diluting 20.0 mL of 5.00 M K2SO4 solution to 500.0 mL, we get
M1 V1 = M2 V2
20.0 mL
5.00 M = M2
500.0 mL
M2 = (20.0 mL
5.00 M) / 500.0 mL
M2 = 0.200 M.
Hence A 0.200 M of K2SO4 solution is produced by diluting 20.0 mL of 5.00 M K2SO4 solution to 500.0 mL.