Answer is: mass of the mixture is 24,47 g.
1) N(Na₂SO₄) = 3,5·10²².
n(Na₂SO₄) = 3,5·10²² ÷ 6·10²³ 1/mol.
n(Na₂SO₄) = 0,058 mol.
m(Na₂SO₄) = 0,058 mol · 142 g/mol.
m(Na₂SO₄) = 8,24 g.
2) n(H₂O) = 0,500 mol.
m(H₂O) = 0,5 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 9 g.
3) m(total) = 8,24 g + 9 g + 7,23 g.
m(total) = 24,47 g.
n - amount of substance.
Answer:
B. 45k
The human body is about 60 to 70% water.
(:
Answer:
Explanation:
It will be better to use solvents that are lighter than water, because their density has an influence on the miscibility . This will give you a better separation during extraction.
Answer:
Amino >Methoxy > Acetamido
Explanation:
Bromination is of aromatic ring is an electrophilic substitution reaction. The attached functional group to the benzene ring activates or deactivate the aromatic ring towards electrophilic substitution reaction.
The functional group which donates electron to the benzene ring through inductive effect or resonance effect activates the ring towards electrophilic substitution reaction.
The functional group which withdraws electron to the benzene ring through inductive effect or resonance effect deactivates the ring towards electrophilic substitution reaction.
Among given, methoxy and amino are electron donating group. Amino group are stronger electron donating group than methoxy group. Acetamido group because of presence of carbonyl group becomes electron withdrawing group.
Therefore, decreasing order will be as follows:
Amino >Methoxy > Acetamido
Percent composition by mass is calculated (mass of element within compound)/(mass of compound)*100. The lower the total molar mass of the compound, the greater the percent composition of sulfur. In this case, MgS would be that compound, since Mg has the lowest molar mass of the four elements bonded to S.