Answer:
The answer to your question is: 83.9 %
Explanation:
Data
Cu = 31.8 g
S = 50 g
CuS = 40 g
yield = ?
Equation
Cu + S ⇒ CuS
MW Cu = 64 g
MW S = 32 g
MW CuS = 96 g
Ratio (theoretical/experimental)
Experimental 50/31.8 = 1.57
Theoretical 32/64 = 0.5 limiting reactant Cu
64 g of Cu ------------------ 96 g of CuS
31.8 g ------------------- x
x = (31.8 x 96) / 64
x = 47.7 g of CuS
% yield = (40/47.7) x 100
= 83.9 %
To be able to compare the result with other experiments it has to be reported in moles.
number of moles = mass / molecular weight
number of moles of Mg(H₂PO₄)₂ = 600 / 218 = 2.75 moles
Answer:
pH=10.97
Explanation:
the solution of methyl amine with methylammonium chloride will make a buffer solution.
The pH of buffer solution can be obtained using Henderson Hassalbalch's equation, which is:
![pOH=pKb+log\frac{[salt]}{[base]}](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3DpKb%2Blog%5Cfrac%7B%5Bsalt%5D%7D%7B%5Bbase%5D%7D)
pH = 14- pOH
Let us calculate pOH

[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base
![[salt] = \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X20}{(20+50)}= 0.0286M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bsalt%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X20%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0286M)
[base] = [Methylamine]=0.10
After mixing with salt
![[base]= \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X50}{(20+50)}= 0.0714M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bbase%5D%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X50%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0714M)
pKb= -log[Kb]= 3.43
Putting values
pOH = ![3.43+log(\frac{[0.0286]}{0.0714}](https://tex.z-dn.net/?f=3.43%2Blog%28%5Cfrac%7B%5B0.0286%5D%7D%7B0.0714%7D)
Answer:
The answer is A (number 1)
Hydrogen bonds are not like covalent bonds. They are nowhere near as strong and you can't think of them in terms of a definite number like a valence. Polar molecules interact with each other and hydrogen bonds are an example of this where the interaction is especially strong. In your example you could represent it like this:
<span>H2C=O---------H-OH </span>
<span>But you should remember that the H2O molecule will be exchanging constantly with others in the solvation shell of the formaldehyde molecule and these in turn will be exchanging with other H2O molecules in the bulk solution. </span>
<span>Formaldehyde in aqueous solution is in equilibrium with its hydrate. </span>
<span>H2C=O + H2O <-----------------> H2C(OH)2</span>