The question is incomplete, here is the complete question:
A student sets up the following equation to convert a measurement. (The stands for a number the student is going to calculate.) Fill in the missing part of this equation.

<u>Answer:</u> The measurement after converting is 
<u>Explanation:</u>
We are given:
A quantity having value 
To convert this into
, we need to use the conversion factors:
1 kPa = 1000 Pa

Converting the quantity into
, we get:

Hence, the measurement after converting is 
3.25 kg in g = 3.25 * 1000 = 3250 g
Molar mass C₂H₆O₂ = 62.0 g/mol
Mass solvent = 7.75 kg
Number of moles:
n = mass solute / molar mass
n = 3250 / 62.0
n = 52.419 moles
Molality = moles of solute / kilograms of solvent
M = 52.419 / 7.75
M = 6.7637 mol/kg
hope this helps!
In this question, the <span>patient needs to be given exactly 500 ml of a 5.0%. The content of the glucose should be:
</span>weight= volume * density* concentration<span>
500ml * 1mg/ml *5%= 25mg.
The </span><span>stock solution is 35%, then the amount needed in ml would be:
weight= volume * density* concentration
25mg= volume * 1mg/ml *35%
volume= 25/35%= 500/7= 71.43ml</span>
The balance chemical equation is:
NaCH₃COO + HCl → NaCl + HCH₃COO
Make
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.