Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
g = 19.6 N/2.2 kg. g = 8.9 m/s2. 7.
Functional groups create reactive sites in molecules.
The polar part of a molecule that can hydrogen bond to water is said be hydrophilic.
Pi (π) bonds create active sites and will react with electron-deficient species.
A electronegative heteroatom like nitrogen, oxygen, or a halogen makes a carbon atom electrophilic.
(carbon will have less electronic density, which is attracted by the more electronegative heretoatoms, and it will tend to attract electron rich chemical species, and in this situation we say that the carbon atom is electrophilic).
The nonpolar part of a molecule that is not attracted to water is said to be hydrophobic.
A lone pair on a heteroatom makes it basic and nucleophilic.
(the heteroatom with the lone pair will tend to attract electron poor chemical species, and in this situation we say that the heteroatom is nucleophilic).
Answer:
The boiling point decreases as the volume decreases.
Explanation:
The Temperature - Volume law otherwise called as Charles law is applied, which says that the volume of the given gas at constant pressure is directly proportional to the temperature measured in Kelvin. As the volume increases, the temperature also increases, if the volume decreases, then the temperature also decreases.
As per the Charles law, here the volume is decreased from 50 ml to 25 ml so the boiling point also decreases.
Explanation:
The scale is pushing back up against her feet with the same amount of force but in negative direction.
This can be explain using Newton's third law of motion which states that "action and reaction are equal and opposite".
As the girl weight pulls down on the scale in a positive way with a force of 42N, the scale pulls back with an equal amount of force upward in another direction.
The net force here is zero this is why the scale is not damaged by her weight.
Learn more:
Force brainly.com/question/12978926
#learnwithBrainly