Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO
Answer : Below are three ways described in brief for improving the quality of indigenous soap.
1) Add virgin coconut oil which serves as a softener and betel leaf extract. It is used to improve the quality of soap as an antimicrobial agent.
2) Add activated charcoal black granules or powder to the soap, it removes maximum dirt from the skin.
3) Adding a filler which will increase the shelf life of usage of the soap will also improve its quality.
Answer: The empirical formula of the compound is 
Explanation:
Empirical formula is defined formula which is simplest integer ratio of number of atoms of different elements present in the compound.
Percentage of iron in a compound = 36.76 %
Percentage of sulfur in a compound = 21.11 %
Percentage of oxygen in a compound = 42.13 %
Consider in 100 g of the compound:
Mass of iron in 100 g of compound = 36.76 g
Mass of iron in 100 g of compound = 21.11 g
Mass of iron in 100 g of compound = 42.13 g
Now calculate the number of moles each element:
Moles of iron=
Moles of sulfur=
Moles of oxygen=
Divide the moles of each element by the smallest number of moles to calculated the ratio of the elements to each other
For Iron element = 
For sulfur element =
For oxygen element = 
So, the empirical formula of the compound is 
Answer:MnCO3+2H2O----->MnO2+ HCO3-+2e-+3H+
Explanation:The equation to be balanced is
MnCO3 ------> MnO2+HCO3-
The oxidation number of Mn changes from +2 in MnCO3 to +4 in MnO2
Therefore two electrons must be added to the right as shown below:
MnCO3 -------> MnO2+ HCO3-+ 2e-Now,there is one negative charge HCO3- and 1 negative charge on the two electrons making a total of -3 charges on the right. There is zero charge on the left.
To balance the equation,add3H+on the right,to cancel out the charges.
MnCO3 --------> MnO2+HCO3-+2e-+3H+
Adding H2O to balance Hydrogen and Oxygen atoms:
MnCO3+2H2O ------->MnO2+HCO3-+2e-+3H+
Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>