The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>
Hello!
Bases are defined by Arrhenius as substances which release OH⁻ ions when dissolved in water. NO₂⁻ complies with this definition by the chemical reaction that is shown below:
NO₂⁻(aq) + H₂O (l) HNO₂ (aq) + OH⁻(aq)
Have a nice day!
Explanation:
The given compounds are oxyacids and in these compounds more is the electronegativity of the central atom more will be its acidic strength.
This is because more is the electronegativity of the central atom more will be the polarity of OH bond. As a result, the compound can readily lose
ion.
Also, more is the electronegativity of central atom more will be the stability of conjugate base formed.
Thus, we can conclude that given compounds are arranged in increasing acid strength as follows.
HOI <
<
< HOF
Arkeisha is correct because the fluid in an alkaline battery has a ph between 7.1 and 14.0
Answer:
10
Explanation:
pH is defined as the negative logarithm of the concentration of hydrogen ions.
Thus,
pH = - log [H⁺]
Thus, from the formula, more the concentration of the hydrogen ions or more the acidic the solution is, the less is the pH value of the solution.
Thus, solution with pH = 3 will be more acidic than solution with pH =4
Thus, concentration of the [H⁺] when pH =3
3 = - log [H⁺]
[H⁺] = 10⁻³ M
For pH = 4, [H⁺] = 10⁻⁴ M
<u>hence, pH = 3 is 10 times more acidic than pH = 4</u>