If, (.525m)(100 cm/m)(1/2.54 in/cm) = 20.7 in or C
Answer:
It sounds like they are studying French phonemes
Explanations:
I just learned this.
Answer:
650 grams
Explanation:
Given that acetylene gas reacts with oxygen to produce caobon dioxide, water and heat and the unbalnced equation is

Gram-formula mass of
g/mol
So, mass of 1 mole of acelylene is 26 grams
Therefore, mass of 25 moles of acelylene=25x26=650 grams
Hence, the mass of 25 moles of acelylene is 650 grams