Answer:
Conduct electricity when they are molten, while covalent compounds usually do not conduct electricity when they are molten.
Hydrogen gas(H2) has a molar mass of 2 g. Molar mass of a substance is defined as the mass of 1 mole of that substance. And by 1 mole it is meant a collection of 6.022*10^23 particles of that substance.
So number of moles of H2 are 0.5 in this case. And thus it means there are (6.022*10^23)*0.5 particles( here they are molecules) in 1g of H2.
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
Answer:
Each molecule contains one atom of A and one atom of B. The reaction does not use all of the atoms to form compounds.
A + B ⟶ Product
Particles: 6 8 6
If six A atoms form six product molecules, each molecule can contain only one A atom.
The formula of the product is ABₙ.
If n = 1, we need six atoms of B.
If n = 2, we need 12 atoms of B. However, we have only eight atoms of B, so the formula of the product must be AB.
Thus, 6A + 6B ⟶ 6AB, with two B atoms left over.
Explanation:
Credit goes to @znk
Hope it helps you :))
As the pressure on the on a gas cofined above a liquid increases, the solubility of the gas will increase
this also happen when we lower the temperature