<u>Answer:</u> The chemical equation is written below.
<u>Explanation:</u>
Combustion reaction is defined as the chemical reaction in which a hydrocarbon reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide gas and water molecule.

The chemical equation for the combustion of ethyl chloride follows:

We are given:
When 4 moles of ethyl chloride is burnt, 5145 kJ of heat is released.
For an endothermic reaction, heat is getting absorbed during a chemical reaction and is written on the reactant side.

For an exothermic reaction, heat is getting released during a chemical reaction and is written on the product side

So, the chemical equation follows:

Hence, the chemical equation is written above.
Answer:
14.5L
Explanation:
The following data were obtained from the question:
V1 = 14.1L
T1 = 13.9°C = 13.9 + 273 = 286.9K
T2 = 22°C = 22 + 273 = 295K
V2 =?
Using charles' law: V1/T1 = V2 /T2, we can obtain the new volume as follows:
14.1/286.9 = V2 /295
Cross multiply to express in linear form
286.9 x V2 = 14.1 x 295
Divide both side by 286.9
V2 = (14.1 x 295) / 286.9
V2 = 14.5L
Therefore, the new volume = 14.5L
Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
Answer: The molecular formula will be 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 70.6 g
Mass of H = 5.9 g
Mass of O = 23.5 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of H =
Moles of O =
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C = 
For H = 
For O =
The ratio of C : H: O= 4: 4:1
Hence the empirical formula is 
The empirical weight of
= 4(12)+4(1)+1(16)= 68g.
The molecular weight = 136 g/mole
Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=