Using ideal gas equation,
P\times V=n\times R\times T
Here,
P denotes pressure
V denotes volume
n denotes number of moles of gas
R denotes gas constant
T denotes temperature
The values at STP will be:
P=100 kPa
T=293 K
R=8.314472 L kPa K⁻¹ mol⁻¹
Number of moles of gas=3.43 mole
Putting all the values in the above equation,

V=83.55 L
So the volume will be 83.55 L.
83.55 L of radon gas would be in 3.43 moles at room temperature and pressure (293 K and 100 kPa).
Answer:
concrete has more mass and it will block more noise than than the wood plus the wood is thiner the thicker the substance is the better u won't hear noise
Explanation:
It is going to be too low because the mass mistakenly used is lower than the initial.
(46x8.0)+(47x7.8)+(48x73.4)+(49x5.5)+(50x5.3) = 4792.3
4792.3/100 = 47.923 this is the average atomic mass of Titanium
Answer:
9.1
Explanation:
Step 1: Calculate the basic dissociation constant of propionate ion (Kb)
Sodium propionate is a strong electrolyte that dissociates according to the following equation.
NaC₃H₅O₂ ⇒ Na⁺ + C₃H₅O₂⁻
Propionate is the conjugate base of propionic acid according to the following equation.
C₃H₅O₂⁻ + H₂O ⇄ HC₃H₅O₂ + OH⁻
We can calculate Kb for propionate using the following expression.
Ka × Kb = Kw
Kb = Kw/Ka = 1.0 × 10⁻¹⁴/1.3 × 10⁻⁵ = 7.7 × 10⁻¹⁰
Step 2: Calculate the concentration of OH⁻
The concentration of the base (Cb) is 0.24 M. We can calculate [OH⁻] using the following expression.
[OH⁻] = √(Kb × Cb) = √(7.7 × 10⁻¹⁰ × 0.24) = 1.4 × 10⁻⁵ M
Step 3: Calculate the concentration of H⁺
We will use the following expression.
Kw = [H⁺] × [OH⁻]
[H⁺] = Kw/[OH⁻] = 1.0 × 10⁻¹⁴/1.4 × 10⁻⁵ = 7.1 × 10⁻¹⁰ M
Step 4: Calculate the pH of the solution
We will use the definition of pH.
pH = -log [H⁺] = -log 7.1 × 10⁻¹⁰ = 9.1