Part A
75.0 mL of 0.10 M HF; 55.0 mL of 0.15 M NaF
This combination will form a buffer.
Explanation
Here, weak acid HF and its conjugate base F- is available in the solution
Part B
150.0 mL of 0.10 M HF; 135.0 mL of 0.175 M HCl
This combination cannot form a buffer.
Explanation
Here, moles of HF = 0.15 x 0.1 = 0.015 moles
Moles of HCl = 0.135 x 0.175 = 0.023
Since HCl is a strong acid and the number of HCl is higher than HF. This prevents the dissociation of HF and the conjugate base F- will not be available in the solution
Part C
165.0 mL of 0.10 M HF; 135.0 mL of 0.050 M KOH
This combination will form a buffer.
Explanation
Moles of HF = 0.165 x 0.1 = 0.0165 moles
Moles of KOH = 0.135 x 0.05 = 0.00675 moles
Moles of KOH is not sufficient for the complete neutralization of HF. Thus weak acid HF and its conjugate base F- is available in the solution and form a buffer
Part D
125.0 mL of 0.15 M CH3NH2; 120.0 mL of 0.25 M CH3NH3Cl
This combination will form a buffer
Explanation
Here, weak acid CH3NH3+ and its conjugate base CH3NH2 is available in the solution and form a buffer
Part E
105.0 mL of 0.15 M CH3NH2; 95.0 mL of 0.10 M HCl
This combination will form a buffer
Explanation
Moles of CH3NH2 = 0.105 x 0.15 = 0.01575 moles
Moles of HCl = 0.095 x 0.1 = 0.0095 moles
Thus the HCl completely reacts with CH3NH2 and converts a part of the CH3NH2 to CH3NH3+. This results weak acid CH3NH3+ and its conjugate base CH3NH2 is in the solution and form a buffer
To be able to answer this equations, we must set given information. Suppose the reaction to yield NO is:
N₂ + O₂ → 2 NO
Next, suppose you have 1 g of each of the reactants. Determine first which is the limiting reactant.
1 g N₂ (1 mol N₂/ 28 g)(2 mol NO/1 mol N₂)= 0.07154 mol NO present
Number of molecules = 0.07154 mol NO(6.022×10²³ molecules/mol)
<em>Number of molecules = 4.3×10²² molecules NO present</em>
Answer:
The answer is: Law of multiple proportions
Explanation:
The law of multiple proportions is a law of chemical combination given by Dalton in 1803.
According to this law, if more than one chemical compound is formed by combining two elements, then the mass of an element that combines with the fixed mass of other element is represented in the form of small whole number ratio.
<u>Therefore, is an illustration of the law of the law of multiple proportions.</u>
Answer:
Aluminium
Explanation:
Ionization energy is the amount of energy needed to remove an electron from a gaseous atom to form a gaseous ion.
The difference between the third and fourth ionization energies is great. This indicates a group III element which is in the third period.
This element is Aluminium (Al)
Answer:
A scientific question to be asked is; <em>What is the average speed of the toy car?</em>
Explanation:
A scientific question is a question which is well defined, the values in the question can be measured, and the inputs and outputs related to the question are controllable
The parameters measured in the experiment are;
The time elapsed during the movement of the car, <em>Δt</em>
The distance the car moves, <em>d</em>
From the obtained measurements, the value can be calculated is the average speed of the toy car as follows;

Therefore, a scientific question to be asked that will be answered by doing the experiment is; What is the average speed of the toy car?