The wall would absorb extra heat during the day when the sun is out, then release the heat back into the room when the sun goes down.
Answer:
V₂ =31.8 mL
Explanation:
Given data:
Initial volume of gas = 45 mL
Initial temperature = 135°C (135+273 =408 K)
Final temperature = 15°C (15+273 =288 K)
Final volume of gas = ?
Solution:
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 45 mL × 288 K / 408 k
V₂ = 12960 mL.K / 408 K
V₂ =31.8 mL
<span>Methane, answer c, can be decomposed by chemical means because methane is a compound. Methane is made up of one atom of carbon and four atoms of hydrogen. Compounds can be broken down. Cobalt, krypton, and zirconium are all elements, and elements cannot be chemically decomposed.</span>
Less friction to stop the wheel from turning
A conversion factor is a fraction or a ratio representing a relationship of two different measurement values. To write 20% m/v to a conversion factor, we need to remember that a percent is a value that represents the amount of a part per 100 units of the whole. M/v in the given value represents that the percentage is by mass per volume. So, to write it as a conversion factor, we do as follows:
20% m/v = 20 mass units / 100 volume units = 1 mass units / 5 volume units
Usually units of this are in g per L. So, it is equivalent to 1 g / 5 L