Answer: Pentane C5H12
Explanation:
The boiling point of a substance is simply defined as the temperature whereby a liquid's vapor pressure is equal to the pressure that is surrounding the liquid and hence, the liquid will changes into vapor.
The likely molecular formula for this compound is Pentane i.e C5H12 due to the fact that its boiling point is between Butane with formula C4H10 and Hexane with formula C6H14 boiling points.
Answer:
The pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is <u>5.44</u>
Explanation:
Given: The base dissociation constant:
= 1 × 10⁻⁴, Concentration of salt: BH⁺ClO₄⁻ = 0.1 M
Also, water dissociation constant:
= 1 × 10⁻¹⁴
<em><u>The acid dissociation constant </u></em>(
)<em><u> for the weak acid (BH⁺) can be calculated by the equation:</u></em>

<em><u>Now, the acid dissociation reaction for the weak acid (BH⁺) and the initial concentration and concentration at equilibrium is given as:</u></em>
Reaction involved: BH⁺ + H₂O ⇌ B + H₃O+
Initial: 0.1 M x x
Change: -x +x +x
Equilibrium: 0.1 - x x x
<u>The acid dissociation constant: </u>![K_{a} = \frac{\left [B \right ] \left [H_{3}O^{+}\right ]}{\left [BH^{+} \right ]} = \frac{(x)(x)}{(0.1 - x)} = \frac{x^{2}}{0.1 - x}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Ba%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Cleft%20%5BB%20%5Cright%20%5D%20%5Cleft%20%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5Cright%20%5D%7D%7B%5Cleft%20%5BBH%5E%7B%2B%7D%20%5Cright%20%5D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%28x%29%28x%29%7D%7B%280.1%20-%20x%29%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%7D%7B0.1%20-%20x%7D)





<u>Therefore, the concentration of hydrogen ion: x = 3.6 × 10⁻⁶ M</u>
Now, pH = - ㏒ [H⁺] = - ㏒ (3.6 × 10⁻⁶ M) = 5.44
<u>Therefore, the pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is 5.44</u>
(46x8.0)+(47x7.8)+(48x73.4)+(49x5.5)+(50x5.3) = 4792.3
4792.3/100 = 47.923 this is the average atomic mass of Titanium
0.4649331785818406 is what 27.4 grams is converted to! You're welcome!! :)