Answer:
391.462 g
Explanation:
First, let's calculate the total mass of the solution by the definition of density (d)
d = m/V, where <em>m</em> is the mass in gram and <em>V</em> the volume in mL. So for the given solution
1.285 = m/800
m = 1028 g
The mass of sulfuric acid will be:
0.3808x1028 = 391.462 g
Answer:
33km due south
Explanation:
Morant Bay is 33km south of Port Antonio;
Problem: displacement of Morant bay from Port Antonio;
Displacement is a vector quantity. It is the length of path between two position and the direction inclusive.
So, it has magnitude and must be specified with a direction.
- Therefore, the displacement of Morant Bay from Port Antonio is 33km due south.
Answer:
q = -176kJ
Explanation:
HCl and NH3 reacts as following to NH4Cl
HCl(g) + NH3(g)=========>NH4Cl(s) : ΔH = -176 KJ
Clearly,
ENERGY IS EVOLVED MEANING IT IS A EXOTHERMIC REACTION .
therefore, the value of heat evolved as q = -176kJ
Answer: Aluminum, 
Explanation:
Density is defined as the mass contained per unit volume. It is characteristic of a substance.
Given : Mass of object = 8.44 grams
Volume of object=
Putting in the values we get:
Thus density of the object will be
which matches that of aluminium.
One of the two products of this reaction is carbonic acid (H2CO3), which immediately forms water and the gas you identified after exposure to the flaming and glowing splints. Write a balanced equation showing the decomposition of carbonic acid.