There are several process in the nature, which keeps water cycling between them. By Precipitation, Earth's sphere gets water which we use in several ways, and by evaporation & sublimation, it goes back to upper spheres of the Earth's atmosphere and cycle happens again & again.
Hope this helps!
Mole ratio for the reaction is 1:1
no of moles in NaOH that reacted= 1*21.17/1000=0.02117mols
molarity of HCl=0.02117*10/1000
=2.117M
0.1045M is the concentration of the original sulfuric acid solution
Explanation:
Titration is done to know the volume or concentration of unknown electrolyte.
Data given:
volume of acid = 50 ml
molarity of acid =?
volume of base NaOH = 34.62 ml
molarity of the base = 0.1510
For titration the formula used is,
Macid x Vacid = Mbase x V base
Putting the values in above equation:
M acid x 50 = 34.62 x 0.1510
Macid = 
= 0.1045 M is the molarity of sulphuric acid solution used in neutralization of 0.1510 M base solution.
Answer:
Al
Explanation:
4 Al + 3 O₂ → 2 Al₂O₃
You need to figure out which one has the smaller mole ratio. Convert both substances from grams to moles.
(10.0 g Al)/(26.98 g/mol) = 0.3706 mol Al
(19.0 g O₂)/(32.00 g/mol) = 0.5938 mol O₂
Now, use the mole ratios of reactant to product to see which substance produces the least amount of product.
(0.3706 mol Al) × (2 mol Al₂O₃/4 mol Al) = 0.1853 mol Al₂O₃
(0.5938 mol O₂) × (2 mol Al₂O₃/3 mol O₂) = 0.3958 mol Al₂O₃
Since aluminum produces the least amount of product, this is the limiting reagent.
From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams