Answer:

Explanation:
Hello!
In this case, considering the given chemical reaction and the mass of the magnesium strip, following the indications of the atomic weight ratio (2.61 g Cu/1 g Mg), and keeping in mind the 1:1 mole ratio one could compute the produced mass of copper as shown below:

Best regards!
Hey there!
D = m / V
0.775 = m / 50.0
m = 0.775 * 50.0
m = 38.75 g
Answer is: A. 1.81 mol.
Balanced chemical reaction: FeCl₂ + 2KOH → Fe(OH)₂ + 2KCl.
n(FeCl₂) = 4.15 mol; amount of iron(II) chloride.
n(KOH) = 3.62 mol; amount of potassium hydroxide, limiting reactant.
From chemical reaction: n(KOH) : n(Fe(OH)₂) = 2 : 1.
n(Fe(OH)₂) = n(KOH) ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 3.62 mol ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 1.81 mol; amount of iron(II) hydroxide.
<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
Answer: 2-Phenyl-2-Penetene on ozonolysis <span>yields acetophenone and propanal.
Explanation: The tricky way to solve such questions is to simply break the double bond in alkene and place oxygen atom at each broken half double bond making it carbonyl group. The reaction of given statement is as follow,</span>