Answer:
Gas at room temperature
Strong, unpleasant odor
Dissolves easily in water
Explanation:
Just did the assignment
Answer:
28
Explanation:
Velocity ratio= Radius of wheel/radius of axle
Radius of wheel= 4.125 inches
Radius of axle= 0.125 inches
Velocity ratio = 4.125/0.125 = 33
Then;
Efficiency = mechanical advantage/velocity ratio × 100
Since the efficiency of the system = 85%
85 = mechanical advantage/33 × 100
Mechanical advantage = 85 × 33/100 = 28
Answer:
-It is considered the modern atomic model.
-It describes the probable locations of the electrons
Explanation:
edge 2020
Answer:
Energy transfers from the metal to the water and calorimeter until they are all at room temperature.
Explanation:
CHECK THE COMPLETE QUESTION BELOW;
A metal sample is heated and placed into the water in a calorimeter at room temperature. Which statement best describes how the calorimeter can be used to determine the specific heat capacity of the metal sample?
Energy transfers to the metal from the water and calorimeter until they are all at room temperature
. Energy transfers from the metal to the water and calorimeter until they are all at room temperature.
Energy transfers to the metal from the water and calorimeter until they all reach a single temperature.
Energy transfers from the metal to the water and calorimeter until they all reach a single temperature.
EXPLANATION;
Using calorimeter to determine the specific heat capacity of the metal sample can be associated to the theory of conservation of energy because heat which is a form of energy is been transfer of heat between the metal to the water and the calorimeter, this process will proceed till single temperature is attained.
The change in the amount of temperature of the water in the calorimeter is measured in order to get the difference in heat change of the calorimeter water.
CHANGE IN HEAT CAN BE CALCULATED USING THE FORMULA.
Q = cmΔT where Q is the change in heat , c is the specific heat capacity and ΔT is the change in temperature
Depression is freezing point is a colligative property. It is mathematically expressed as ΔTf = Kf X m
where Kf = <span>freezing point depression constant = 1.86°c kg /mol (for water)
m = molality of solution = 1.40 m
</span>∴ ΔTf = Kf X m = 1.86 X 1.40 = 2.604 oC
Now, for water freezing point = 0 oC
∴Freezing point of solution = -2.604 oC