Answer is: A. 1.81 mol.
Balanced chemical reaction: FeCl₂ + 2KOH → Fe(OH)₂ + 2KCl.
n(FeCl₂) = 4.15 mol; amount of iron(II) chloride.
n(KOH) = 3.62 mol; amount of potassium hydroxide, limiting reactant.
From chemical reaction: n(KOH) : n(Fe(OH)₂) = 2 : 1.
n(Fe(OH)₂) = n(KOH) ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 3.62 mol ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 1.81 mol; amount of iron(II) hydroxide.
The answer:
<span>the overall balanced equation for the precipitation reaction occurring between silver nitrate and calcium bromide:
</span>CaBr2 + AgNO3-----------> AgBr2 + CaNO3, so among the given choices, the
true answe is
<span>agno3(aq)+cabr2(aq) (as reactants)</span>
Answer:
in a body of 165 pounds, the iron content is 2993.707 mg
Explanation:
- % iron = 0.0040% = (mass iron / mass human) * 100
⇒ mass iron / mass human = 4 E-5
∴ mass human = 165 pounds
⇒ mass iron = 165 pounds * 4 E-5
⇒ mass iron = 6.6 E-3 pounds * ( 453.592 g/pound ) * ( 1000 mg/g )
⇒ mass iron = 2993.707 mg iron
Answer:
Igneous rocks must go through the sedimentary process to change into metamorphic rocks. Igneous rocks are chemically changed into metamorphic rocks because of high temperature and pressure. Metamorphic rocks are formed from melting igneous rocks. Metamorphic rocks and igneous rocks do not follow a rock cycle.
Explanation:
hope this helps!
Answer:
The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 
Explanation:
Wavelength of the photon emitted = 
Energy of the photon will corresponds to the energy difference between 2p and 2s orbital = E
Energy of the photon is given by Planck's equation:

h = Planck's constant = 
c = Speed of the light = 


The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 