Answer : The half life of the radioisotope is 2.7 hours.
Explanation :
Radioactive disintegration is a first order reaction. The disintegration equation can be written as,

Here N is the amount of radioactive substance left = 8 counts
No is the initial amount of Radioactive substance = 64 counts
t is the time = 8 hours
λ is the disintegration constant
Let us rearrange the equation to solve for λ

Take natural logarithm "ln" on both sides
![ln [\frac{N}{N_{0}}]= - \lambda t](https://tex.z-dn.net/?f=ln%20%5B%5Cfrac%7BN%7D%7BN_%7B0%7D%7D%5D%3D%20-%20%5Clambda%20t)
Divide both sides by t

Let us plug in the given values.



The disintegration constant, λ is 0.26.
λ and half life ( t1/2) are related to each other by following equation.

Let us plug in the value of λ

The half life of the radioisotope is 2.7 hours.