Explanation:
It is given that energy to transfer one water molecule is
J/molecule
As it is known that in 1 mole there are
atoms.
So, energy in 1 mole =
J/mol
= 13.3 kJ/mol
As, 
Putting the given values in the above formula as follows.


= 0.08377
= 1.213 =
= 
= 
=
water molecules per oil molecule
Thus, we can conclude that the equilibrium concentration at 293 K, assuming that nothing else changes is
.
Answer: C2H6O2
Explanation: solution attached:
First convert mass to moles.
Second divide each moles on the lowest amount to find the number of atoms in the empirical formula.
Third calculate the empirical formula mass.
Fourth calculate for the molecular formula by dividing the molar mass over the empirical formula mass.
Fifth multiply the empirical formula by the answer and that is the molecular formula of the compound.
All matter is made of atoms.
Atoms bond together in certain ways.
Carbon atoms have a specific mass.
Answer:
Secondary consumers
Explanation:
Carnivores are organisms that only eat meat and that rely on others for food and energy; this means that they cannot produce food themselves.
Look at the answer choices:
- Decomposers: these are organisms that break down dead matter into material that can be used later by plants to grow; carnivores do not break down dead matter; rather, they eat meat.
- Primary consumers: these are usually herbivores; they are the second level of the energy pyramid, and they eat the organisms at the bottom level. The organisms at the bottom level are plants that make their own food. Obviously, plants are not meat, so carnivores are not primary consumers.
- Producers: these are the plants at the bottom of the energy pyramid that make their own food. Carnivores do not make their own food.
Thus, the answer is secondary consumers because this level of organisms eat the organisms at the primary consumer level.
Hope this helps!
On temperature 25°C (298,15K) and pressure of 1 atm each gas has same amount of substance:
n(gas) = p·V ÷ R·T = 1 atm · 20L ÷ <span>0,082 L</span>·<span>atm/K</span>·<span>mol </span>· 298,15 K
n(gas) = 0,82 mol.
1) m(He) = 0,82 mol · 4 g/mol = 3,28 g.
d(He) = 10 g + 3,28 g ÷ 20 L = 0,664 g/L.
2) m(Ne) = 0,82 mol · 20,17 g/mol = 16,53 g.
d(Ne) = 26,53 g ÷ 20 L = 1,27 g/L.
3) m(CO) = 0,82 mol ·28 g/mol = 22,96 g.
d(CO) = 32,96 g ÷ 20L = 1,648 g/L.
4) m(NO) = 0,82 mol ·30 g/mol = 24,6 g.
d(NO) = 34,6 g ÷ 20 L = 1,73 g/L.