The balanced chemical equation that represents the reaction is as follows:
<span>SrBr2(aq) + 2AgNO3(aq) → Sr(NO3)2(aq) + 2AgBr(s)
</span>
From the periodic table:
mass of silver = 108 grams
mass of bromine = 80 grams
molar mass of silver bromide = 108 + 80 = 188 grams
number of moles = mass / molar mass
number of moles of produced precipitate = 3.491/188 = 0.018 moles
From the balanced equation:
1 mole of strontium bromide produces 2 moles of silver bromide. Therefore, to calculate the number of moles of <span>strontium bromide that produces 0.018 moles of silver bromide, you will just do a cross multiplication as follows:
amount of </span><span>strontium bromide = (0.018x1) / 2 = 9.28 x 10^-3 moles</span>
The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C
In given data:
maximum absorption wavelength λ = 580 nm = 580 x 10⁻⁹ m
write the equation to find the crystal field splitting energy:
E = hC / λ
Here, E is the crystal field splitting energy, h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.sec is Planck's constant and C = 3 x 10⁸ m/sec is speed of light.
substitute in the equation above:
E = (6.64 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸) / (580 x 10⁻⁹) = 3.43 x 10⁻¹⁹J
This crystal field splitting energy is for 1 ion.
Number of atoms in one mole, NA = 6.023 x 10²³
to calculate the crystal field splitting energy for one mole:
E(total) = E x NA
= (3.43 x 10⁻¹⁹) x (6.023 x 10²³) = 206 kJ/ mole
Answer:
Ionization energy
Electronegativity
Explanation:
-due to its smaller ionic radius....the electron in the outter most shell tends to expierence a stronger nuclear attraction...which makes it harder to remove the electron from the sodium atom
-Rubidium has lesser ionization energy because its (i) affected by its larger ionic radius which tends to lessen the nuclear attraction ...hence making it easier to remove the electron...(ii)and also by the screening effect done by the inner shells, which also tends to lessen the nuclear attraction.
Sodium has a higher electronegativity than rubidium;
Electronegativity is the charge density of electrons in an atom...in which its high when the atomic radius is smaller...
So hence due to the sodium atomic radius being smaller...it tends to have a higher charge density than rubidium....which then gives it a higher electronegativity value
Answer:
will have a greater partial charge.
Explanation:
A polar covalent bond is defined as the bond which is formed when there is a low difference of electronegativities between the atoms, thus resulting in charge difference. Example: 
Non-polar covalent bond is defined as the bond which is formed when there is no difference of electronegativities between the atoms and thus there is no charge difference. Example: 
Ionic bond is formed when there is complete transfer of electron from a highly electropositive metal to a highly electronegative non metal. The electronegative difference between the elements is high. The charges on cation and anion neutralise each other. Example: 
Thus as
will have greater partial charge.