Answer:
denotes the molar hydrogen ion concentration
Explanation:
Given :
Rate = 75 m 1 s×60 s 1 min×1 h 60 m.
To Find :
Correct answer after conversion.
Solution :
We know, 1 min = 60 sec.
1 hour = 60 min = 60×60 sec = 3600 sec.
Putting value of min and hour in seconds , we get :

Hence, this is the required solution.
Answer:
Explanation:
CHECK THE ATTACHMENT FOR THE COMPLETE QUESTION AND THE DETAILED EXPLANATION
NOTE:
Equatorial atoms are referred to atoms that are attached to carbons in the cyclohexane ring which is found at the equator of the ring.
Axial atoms are atoms that exist in a bond which is parallel to the axis of the ring in cyclohexane
Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%