Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Answer:</u>
P2 = 778.05 mm Hg = 1.02 atm
<u>Explanation:</u>
We are to find the final pressure (expressed in atm) of a 3.05 liter system initially at 724 mm hg and 298 K which is compressed to a final volume of 2.60 liter at 273 K.
For this, we would use the equation:

where P1 = 724 mm hg
V1 = 3.05 L
T1 = 298 K
P2 = ?
V2 = 2.6 L
T2 = 173 K
Substituting the given values in the equation to get:

P2 = 778.05 mm Hg = 1.02 atm
I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!
The source of these two nitrogen atoms are ammonia (NH₃) from <span>nitrogen compounds (mostly metabolism of amino acids) through which excess nitrogen is eliminated from organisms. This process is called urea cycle, which extracted </span>nitrogenous wastes.
The liver<span> forms it by combining two </span>ammonia<span> molecules</span><span> with a </span>carbon dioxide<span> </span><span>molecule.</span><span />