The answer is Some of the heat used to make the steam is transformed into work as the steam pushes against the blades to make them turn. This also observes the law of conservation in thermodynamics. The kinetic energy in the steam helps push the blades and is converted to mechanical energy. Some of the energy is lost since it is never 100% efficient.
Answer:
No, the puddle was formed because of the sun, because if there was snow and it rained then it would have turned slippery or icy
Explanation:
require an emergency support immediately
1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)