Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
<u>Physical properties of ZBr₂</u>
The compound is an ionic substance. Therefore it will have properties of ionic compounds. Some of these properties are:
- it is a hard solid usually with high melting points or a liquid with high boiling points.
- Soluble in water and insoluble in non-polar solvents.
- It can conduct electricity in aqueous solutions or in molten form.
- it will undergo a fast reaction.
<u>Z is a metal</u>
To form ionic compound, a metal will combine with a non-metal. Bromine is a non-metal and it is expected that Z will be a metal. This is because ionic bonds involves transfer of electron from one specie to the other. Metals are usually the donor and non-metals are the receptor. This is how ionic bond forms. The electrostatic attraction resulting from the ions produced the ionic bond.
<u>Formula of the oxide</u>
ZO
Z 0
+2 -2
It is obvious that Z has 2 valence electrons. It will lose the two valence electrons to attain stability.
Oxygen requires 2 electrons to resemble Neon. This combination will give a compound ZO.
Learn more:
ionic compounds brainly.com/question/6071838
#learnwithBrainly
The answer is sodium (Na)
<em>Let me know if u have anymore questions ☺</em>
Answer:
Mass of liquid B = 271.2 gram
Explanation:
Given:
Density of liquid A = 1000 kg/m³
Density of liquid B = 600 kg/m³
Density of mixture = 850 kg/m³
Mass of mixture = 1 kg
Assume:
Volume of liquid A = Va
Volume of liquid B = Vb
So,
Volume of mixture = Va + Vb
Mass of liquid A = 1000(Va)
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of mixture = Mass of liquid A + Mass of liquid B
1 = 1000(Va) + 600(Vb)
Volume of mixture = 1 / 850
So,
(1/850) = Va + Vb
Vb = (1/850) - Va
1 = 1000(Va) + 600[(1/850) - Va]
Va = 7.25 × 10⁻⁴
Vb = (1/850) - Va
Vb = (1/850) - [7.25 × 10⁻⁴]
Vb = 4.25 × 10⁻⁴
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of liquid B = 600(4.25 × 10⁻⁴)
Mass of liquid B = 271.2 gram