Answer:
−2399.33 kJ
Explanation:
If NH₄NO₃ reacts with fuel oil to give a ΔH of -7198 for every 3 moles of NH₄NO₃
What is the enthalpy change for 1.0 mole of NH₄NO₃ in this reaction
∴ For every 1 mole, we will have
of the total enthaply of the 3 moles
so, to determine the 1 mole; we have:

= −2399.33 kJ
∴ the enthalpy change for 1.0 mole of NH₄NO₃ in this reaction = −2399.33 kJ
Answer:
P1 = 2.5ATM
Explanation:
V1 = 28L
T1 = 45°C = (45 + 273.15)K = 318.15K
V2 = 34L
T2 = 35°C = (35 + 273.15)K = 308.15K
P1 = ?
P2 = 2ATM
applying combined gas equation,
P1V1 / T1 = P2V2 / T2
P1*V1*T2 = P2*V2*T1
Solving for P1
P1 = P2*V2*T1 / V1*T2
P1 = (2.0 * 34 * 318.15) / (28 * 308.15)
P1 = 21634.2 / 8628.2
P1 = 2.5ATM
The initial pressure was 2.5ATM
Answer: 0.548J/g°C
Explanation:
Q = s × m × DeltaT
Q = Heat (J)
S = Specific Heat Capacity
M = mass (g)
DeltaT = Change in temperature (°C)
0.158Kg x 1000 = 158g
2.510J = s x 158g x (61°C-32°C)
2.510J/(158g x 29°C) = s
S = 0.54779.... J/g°C
S = 0.548 J/g°C
Vanillin is the common name for 4-hydroxy-3-methoxy-benzaldehyde.
See attached figure for the structure.
Vanillin have 3 functional groups:
1) aldehyde group: R-HC=O, in which the carbon is double bonded to oxygen
2) phenolic hydroxide group: R-OH, were the hydroxyl group is bounded to a carbon from the benzene ring
3) ether group: R-O-R, were hydrogen is bounded through sigma bonds to carbons
Now for the hybridization we have:
The carbon atoms involved in the benzene ring and the red carbon atom (from the aldehyde group) have a <u>sp²</u> hybridization because they are involved in double bonds.
The carbon atom from the methoxy group (R-O-CH₃) and the blue oxygen's have a <u>sp³</u> hybridization because they are involved only in single bonds.
Answer:- 
Solution:- It is a volume unit conversion problem where we are asked to convert the volume from
to microliters.
We know that:
= 1 mL

and, 
Let's use these conversions factors for the desired conversion using dimensional as:

= 
So, the answer is
.