Answer:
Tb Hg = 656.726 K
Explanation:
normal boiling point (Tb):
Clasius-Clapeyron's law:
- Tb = [(RLn(Po)/ΔHv) + (1/To)]∧(-1)
∴ R = 8.314 J/K.mol
∴To = 25°C ≅ 298 K
∴ Po = 0.0017 torr = 2.24 E-6 atm
∴ ΔHv = 59.0 KJ/mol = 59000 J/mol
⇒ Tb = [(8.314 J/K.mol)Ln(2.24 E-6))/(59000 J/mol)) + (1/298 K)]∧(-1)
⇒ Tb = [- 1.833 E-3 K-1 + 3.355 E-3 K-1 ]∧(-1)
⇒ Tb = [1.523 E-3]∧(-1)
⇒ Tb = 656.726 K
Let's look at the molar weight of the answers:
NO is 30 g/mol
NO2 is 46
N2O is 44
N2O4 is 124
<span>We have the grams of the product, so we need the moles in order to calculate the molar weight. We us PV=nRT for this, assuming standard temperature and pressure. </span>
You were given the liters (.120L)
Std pressure is 1 atmosphere
You're looking for n, the number of moles
<span>Temp is 293.15 kelvin, thats standard </span>
And r is the gas constant in liters-atm per mol kelvin
(.120 liters)(1atm)=n(293.15K)(.08206)
Solving for n is .0049883835 mol
<span>.23g divided by .0049883 mol is about 46g/mol. You're answer is B I think, NO2
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Given :
Rate = 75 m 1 s×60 s 1 min×1 h 60 m.
To Find :
Correct answer after conversion.
Solution :
We know, 1 min = 60 sec.
1 hour = 60 min = 60×60 sec = 3600 sec.
Putting value of min and hour in seconds , we get :

Hence, this is the required solution.
The molarity of a solution equals to the mole number of the solute/the volume of the solution. For NH4Br, we know that the mole mass is 98. So the molarity is (14/98) mol /0.15 L=0.95 mol/L.
The intended sense is that of a reaction that depends on absorbing heat if it is to proceed. The opposite of an endothermic process is an exothermic process, one that releases "gives out" energy in the form of heat