Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Answer:
So, we rely on radiometric dating to calculate their ages. Radiometric dating, or radioactive dating as it is sometimes called, is a method used to date rocks and other objects based on the known decay rate of radioactive isotopes.
Explanation:
radiometric dating is a very accurate way to date the Earth.We know it is accurate because radiometric dating is based on the radioactive decay of unstable isotopes. When an unstable Uranium (U) isotope decays, it turns into an isotope of the element Lead (Pb).
Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius
Slow chemical change
It is a chemical change because the erosion is due to the chemical reaction between the acid and the in the rain and the calcium carbonate.
It is slow due to the concentration of acid is low.
<span>2 KClO3(s) → 3 O2(g) + 2 KCl(s)
</span><span>Note: MnO2 (Manganese Dioxide) is not part of the reaction. A catalyst lowers the activation energy and increases both forward and reverse reactions at equal rates.
</span>
molar mass of KClO3 = 122.5
Moles of KClO3 = 3.45 / 122.55 = 0.028
Moles of O2 produce =

= 0.042 moles
molar mass of O2 = 32
so, mass of O2 = 32 x 0.042 = 1.35 g