Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
Sorenson
Explanation:
The values used in the scale of pH and pOH are derived from a system designed by Sorenson. Søren Peter Lauritz Sørensen, a Danish chemist introduced the system of pH and pOH for describing the alkalinity and acidity of substances.
- The pH and pOH scale is logarithmic scale that ranks the acidity and bascity of compounds.
- pH is the negative logarithm of the concentration of hydrogen/hydroxonium ions in solution i.e
pH = -log₁₀{H⁺]
- pOH is the negative log of the concentration of the hydroxyl ions in a solution i.e
pOH = -log₁₀{OH⁻]
Learn more:
calculating pH: brainly.com/question/12985875
pH scale: brainly.com/question/11063271
#learnwithBrainly
Answer:
When the operation of the voltaic cell, which is formed of an aluminum and silver strip takes place, the atom of aluminum loses three of its electrons and the Al3+ formed moves within the solution. The Al3+ ion gets dissolved within the solution and the electrons lost in the process moves through the wire and get acquired by the ions of silver, which then get reduced to solid Ag resulting in the mass gain of silver strip.
Answer:

Explanation:
The number of molecules of KCN can be found by using the formula
<h3>N = n × L</h3>
where n is the number of moles
N is the number of entities
L is the Avogadro's constant which is
6.02 × 10²³ entities
From the question we have
N = 0.00048 × 6.02 × 10²³
We have the final answer as

Hope this helps you
From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams