the answer to your question is
Delocalized electrons move freely from atom to atom forming what is known as a sea of electrons. This sea of electrons can absorb part of the impacts avoiding that the structure of the atoms be broken, so the mass of metal is re-shaped in contrast of what happen with the cristal structure of salts, for example.
I goode
Answer:

Explanation:
Mol of NaI = 0.405 mol
Molarity of solution = 0.724 M
Molarity is given by

The required volume is
.
The mass of NH3 which can be made from 1221g of H2 and excess N2 is 6867g NH3
Explanation:
- NH3 mass is 6867g
- H2 mass is 1221g
- N2 in excess
Here we have to calculate the heat required to raise the temperature of water from 85.0 ⁰F to 50.4 ⁰F.
10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature from 50.4 ⁰F to 85.0 ⁰F
The amount of heat required to raise the temperature can be obtained from the equation H = m×s×(t₂-t₁).
Where H = Heat, s =specific gravity = 4.184 J/g.⁰C, m = mass = 135.0 g, t₁ (initial temperature) = 50.4 ⁰F or 10.222 ⁰C and t₂ (final temperature) = 85.0⁰F or 29.444 ⁰C.
On plugging the values we get:
H = 135.0 g × 4.184 J/g.⁰C×(29.444 - 10.222) ⁰C
Or, H = 10857.354 J or 10.857 kJ.
Thus 10857.354 J or 10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature.
A Daughter Isotope is...
===
The remaining nuclide left over from radioactive decay.
===
Hope this helps! :)