Answer:
= 913.84 mL
Explanation:
Using the combined gas laws
P1V1/T1 = P2V2/T2
At standard temperature and pressure. the pressure is 10 kPa, while the temperature is 273 K.
V1 = 80.0 mL
P1 = 109 kPa
T1 = -12.5 + 273 = 260.5 K
P2 = 10 kPa
V2 = ?
T2 = 273 K
Therefore;
V2 = P1V1T2/P2T1
= (109 kPa × 80 mL × 273 K)/(10 kPa× 260.5 K)
<u>= 913.84 mL</u>
Answer:
a. 278.4kJ/mol
b. due to resonance, some energy are released
Explanation:
Explanation:
Dichloromethane is flammable - FALSE
Methanol is flammable. - TRUE
Concentrated sulfuric acid is corrosive. - TRUE
10% sodium carbonate solution must be used in the fume hood. - FALSE
Benzoyl chloride is a lachrymator. - TRUE
Explanations:- As per the significant figures rule, In multiplication and division, we go with least number of sig figs.
4.03 has three sig figs where as 0.0000035 has two sig figs only, The zeros in this number are not sig figs as they are just holding the place values. As the least number of sig figs here is two, the answer needs to be reported with two sig figs only.
