You must add 7.5 pt of the 30 % sugar to the 5 % sugar to get a 20 % solution.
You can use a modified dilution formula to calculate the volume of 30 % sugar.
<em>V</em>_1×<em>C</em>_1 + <em>V</em>_2×<em>C</em>_2 = <em>V</em>_3×<em>C</em>_3
Let the volume of 30 % sugar = <em>x</em> pt. Then the volume of the final 20 % sugar = (5 + <em>x</em> ) pt
(<em>x</em> pt×30 % sugar) + (5 pt×5 % sugar) = (<em>x</em> + 5) pt × 20 % sugar
30<em>x</em> + 25 = 20x + 100
10<em>x</em> = 75
<em>x</em> = 75/10 = 7.5
Answer:
The equations are
1) 
2) 
Explanation:
There are two ionization steps in the dissociation of hydroselenic acid.
In first dissociation the H₂Se loses one proton and forms hydrogen selenide ion as shown below:

The next step is again removal of a proton from the base formed above.

<span>the answer is
1A = 10^-10 m
so </span>1.61Å = 1.61 x 10^-10 m
he distance between the atoms of H−I is 1.61 x 10^-10 m
In given data:
maximum absorption wavelength λ = 580 nm = 580 x 10⁻⁹ m
write the equation to find the crystal field splitting energy:
E = hC / λ
Here, E is the crystal field splitting energy, h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.sec is Planck's constant and C = 3 x 10⁸ m/sec is speed of light.
substitute in the equation above:
E = (6.64 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸) / (580 x 10⁻⁹) = 3.43 x 10⁻¹⁹J
This crystal field splitting energy is for 1 ion.
Number of atoms in one mole, NA = 6.023 x 10²³
to calculate the crystal field splitting energy for one mole:
E(total) = E x NA
= (3.43 x 10⁻¹⁹) x (6.023 x 10²³) = 206 kJ/ mole