Answer:
The concentration is 50,8 % w/v and radio strengths = 1,96.
Explanation:
Phenobarbital sodium is a medication that could treat insomnia, for example.
2,0 M of Phenobarbital sodium means 2 moles in 1L.
The concentration units in this case are %w/v that means 1g in 100 mL and ratio strengths that means 1g in <em>r</em> mL. Thus, 2 moles must be converted in grams with molar weight -254 g/mole- and liters to mililiters -1 L are 1000mL-. So:
2 moles ×
= 508 g of Phenobarbital sodium.
1 L ×
= 1000 mL of solution
Thus, % w/v is:
× 100 = 50,8 % w/v
And radio strengths:
= 1,96. Thus, you have 1 g in 1,96 mL
I hope it helps!
Answer:
Explanation:
25 % ( m / v ) mannitol solution means 25 gram in 100 cc of water
25 gram in 100 mL of water
grams of mannitol in 30 mL = 25 x 30 / 100
= 7.5 grams .
4) is correct
This is because water is polar and it will mix with a polar solvent. A good rule for remembering the behavior of non-polar and polar compounds when it comes to being miscible is that "like dissolves like."
Answer:
39.1-32.5 and you will find your answer it always like that, you subtract your starting point from your ending point
Explanation:
Answer:

Explanation:
Hello.
In this case, since the bond energy per C-H bond is 411 kJ/mol and we of course avoid the C-C bond since we are asked to compute the energy to break 7 C-H bonds, the 411 kJ/mol are multiplied by 7 as shown below:

Thus, we obtain the required bond dissociation energy. Note that propane CH₃-CH₂-CH₃ has seven C-H bonds; 3 from the first CH₃, two from the CH₂ and 3 from the last CH₃.
Best regards.