Answer is: 0,0030 mol of carbon dioxide.
Carbon dioxide solubility in water at 20°C and 1 atm is: 3,8·10⁻² mol/L.
Carbon dioxide solubility in water at 25°C and 1 atm is: 3,5·10⁻² mol/L.
Difference is: 0,038 mol/L - 0,035 mol/L = 0,003 mol/L.
V(carbon dioxide) = 1 L.
n(carbon dioxide) = V · c.
n(carbon dioxide) = 1 L · 0,003 mo/L.
n(carbon dioxide) = 0,0030 mol.
Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
Answer:
The anode half reaction is : 
Explanation:
In electrochemical cell, oxidation occurs in anode and reduction occurs in cathode.
In oxidation, electrons are being released by a species. In reduction, electrons are being consumed by a species.
We can split the given cell reaction into two half-cell reaction such as-
Oxidation (anode): 
Reduction (cathode): 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
overall: 
So the anode half reaction is : 
Superscript o subscript negative 1 e.
Explanation:
The nuclear reactions is of 2 types, one is nuclear fusion and the other one is nuclear fission.
Nuclear fusion is nothing but the combining of 2 nuclei with an emission of energy along with an electron, proton or beta particle.
Nuclear fission is the break down of a nucleus into 2 or more nuclei along with an electron, proton or beta particle.
And the reaction is,
₅₆B¹²⁴ ₅₅C¹²⁴ + ₋₁e⁰
So the blank was filled by means of a beta particle.