Answer:
The coefficient of O2 is 11
Explanation:
Step 1:
The equation for the reaction:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
Step 2:
Balancing the equation. The equation can be balance as follow:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 2 atoms of Fe on the right side and 1 atom on the left. It can be balance by putting 2 in front of FeS2 as shown below:
2FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 4 atoms of S on the left side and 1 atom on the right side. It can be balance by putting 4 in front of SO2 as shown below:
2FeS2 + O2 → 4SO2 + Fe2O3
Now, there are a total of 11 atoms of O on the right side and 2 atoms on the left side. It can be balance by putting 11/2 in front of O2 as shown below:
2FeS2 + 11/2O2 → 4SO2 + Fe2O3
Multiply through by 2 to clear the fraction as shown below:
4FeS2 + 11O2 → 8SO2 + 2Fe2O3
Now the equation is balanced.
The coefficient of O2 is 11
Answer:
Explanation:
N₂ + 3H₂ = 2 NH₃
1 vol 2 vol
786 liters 1572 liters
786 liters of dinitrogen will result in the production of 1572 liters of ammonia
volume of ammonia V₁ = 1572 liters
temperature T₁ = 222 + 273 = 495 K
pressure = .35 atm
We shall find this volume at NTP
volume V₂ = ?
pressure = 1 atm
temperature T₂ = 273


liter .
mol weight of ammonia = 17
At NTP mass of 22.4 liter of ammonia will have mass of 17 gm
mass of 303.44 liter of ammonia will be equal to (303.44 x 17) / 22.4 gm
= 230.28 gm
=.23 kg / sec .
Rate of production of ammonia = .23 kg /s .
The limiting reactant can be determined by calculating the
moles supplied / moles stoich ratio and the lowest is the limiting reactant.
Fe(CO)5 ratio = [6 g / 195.9 g/mol] / 1
Fe(CO)5 ratio = 0.0306
PF3 ratio = [4 g / 87.97 g/mol] / 2
PF3 ratio = 0.0227
H2 ratio = [4 g / 2 g/mol] / 1
H2 ratio = 2
<span>We can see that PF3 has the lowest ratio, so it is the
limiting reactant.</span>
Ideal solutions obey Raoult's law, which states that:
P_i = x_i*(P_pure)_i
where
P_i is the partial pressure of component i above a solution
x_i is the mole fraction of component i in the solution
(P_pure)_i is the vapor pressure of pure component i
In this case,
P_benzene = 0.59 * 745 torr = 439.6 torr
P_toluene = (1-0.59) * 290 torr = 118.9 torr
The total vapor pressure above the solution is the sum of the vapor pressures of the individual components:
P_total = (439.6 + 118.9) torr = 558.5 torr
Assuming the gas phase also behaves ideally, the partial pressure of each gas in the vapor phase is proportional to its molar concentration, so the mole fraction of toluene in the vapor phase is:
118.9 torr/558.5 torr = 0.213
thanks for the answers ッ. (btw they’re on the bottom of the question if anyone doesn’t see it.