Answer:
pH=10.97
Explanation:
the solution of methyl amine with methylammonium chloride will make a buffer solution.
The pH of buffer solution can be obtained using Henderson Hassalbalch's equation, which is:
![pOH=pKb+log\frac{[salt]}{[base]}](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3DpKb%2Blog%5Cfrac%7B%5Bsalt%5D%7D%7B%5Bbase%5D%7D)
pH = 14- pOH
Let us calculate pOH

[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base
![[salt] = \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X20}{(20+50)}= 0.0286M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bsalt%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X20%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0286M)
[base] = [Methylamine]=0.10
After mixing with salt
![[base]= \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X50}{(20+50)}= 0.0714M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bbase%5D%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X50%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0714M)
pKb= -log[Kb]= 3.43
Putting values
pOH = ![3.43+log(\frac{[0.0286]}{0.0714}](https://tex.z-dn.net/?f=3.43%2Blog%28%5Cfrac%7B%5B0.0286%5D%7D%7B0.0714%7D)
Answer:
Two non bonded electron pairs and four bonded electron pairs
Explanation:
An image of the compound as obtained from chemlibretext is attached to this answer.
The ion ICl4- ion, is an AX4E2 ion. This implies that there are four bond pairs and two lone pairs of electrons. As expected, the shape of the ion is square planar since the lone pairs are found above and below the plane of the square. This is clear from the image attached.
Hello!
Calvin told Marie that they could continue to add solute until the reached 40 grams because the solution was still unsaturated.
Unsaturated solutions are those in which the solvent (in this case water) can still dissolve more solute (in this case KNO₃) at the given pressure and temperature. This can be seen visually when adding more solute doesn't result in the presence of grains of solids that settle in the bottom of the flask. That happens because the rate of dissolving is higher than the rate of crystallization.
Have a nice day!
Conversion of mole to grams
k in mole = 1 mole/ atomic mass
K in mole =1/ 39.0983 g/mole
= 0.255765 g/mole
converting 40 grams of K
K 40 grams x [ 1 mole/ 39.0983 grams] = 1.0230623 mole
There are 1.0230623 moles of K in 40 K of Potassium
Answer: conduction, convection, radiation
explanation: heats transferred using these three methods and all of them are used in different ways, convection is heat through solids, conduction being used as liquid/gas, radiation being used as electromagnetic waves.
hope this helped!!