99.6 mg= .0996 g
.0996g x (1mol/125.05g) x (1 mol SO3/1 mol Na2SO2) x (6.02 x 10^22/1mol SO3) = 4.79 x 10^19 SO32- ions
Answer:
Explanation:
Glucose + ATP → glucose 6-phosphate + ADP The equilibrium constant, Keq, is 7.8 x 102.
In the living E. coli cells,
[ATP] = 7.9 mM;
[ADP] = 1.04 mM,
[glucose] = 2 mM,
[glucose 6-phosphate] = 1 mM.
Determine if the reaction is at equilibrium. If the reaction is not at equilibrium, determine which side the reaction favors in living E. coli cells.
The reaction is given as
Glucose + ATP → glucose 6-phosphate + ADP
Now reaction quotient for given equation above is
![q=\frac{[\text {glucose 6-phosphate}][ADP]}{[Glucose][ATP]}](https://tex.z-dn.net/?f=q%3D%5Cfrac%7B%5B%5Ctext%20%7Bglucose%206-phosphate%7D%5D%5BADP%5D%7D%7B%5BGlucose%5D%5BATP%5D%7D)

so,
⇒ following this criteria the reaction will go towards the right direction ( that is forward reaction is favorable until q = Keq
Answer: The rate of disappearance of
is 
Explanation:
The given chemical reaction is:

The rate of the reaction for disappearance of
is given as:
![\text{Rate of disappearance of }NO_2=-\frac{\Delta [NO_2]}{\Delta t}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BRate%20of%20disappearance%20of%20%7DNO_2%3D-%5Cfrac%7B%5CDelta%20%5BNO_2%5D%7D%7B%5CDelta%20t%7D)
Or,

where,
= final concentration of
= 0.00650 M
= initial concentration of
= 0.0100 M
= final time = 100 minutes
= initial time = 0 minutes
Putting values in above equation, we get:

Hence, the rate of disappearance of
is 
Answer:
MCl₂
Explanation:
The formula for boiling point elevation can be used to find x. The "complete dissociation" means there will be an ion of M and x ions of Cl in the solution. The number of moles of solute will be 30.2 grams divided by the molecular weight of MClx, where x is the variable we're trying to find.

Then the formula for the salt is MCl₂.